Sekretariat 77 4527370

psychologia@uni.opole.pl

Zjawisko Psychomanipulacji w Sektach

W dniu 25 grudnia 2020 r. dr hab. Dariusz Krok, prof. UO poprowadził webinar pt. Zjawisko psychomanipulacji w sektach – uwarunkowania psychologiczne, dla maturzystów (IV klasa) z Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach.

Tematyka dotyczyła głównych cech manipulacji perswazyjnej stosowanej przez sekty w celu pozyskania nowych członków. Wskazano, że liderzy sekty używają spreparowanych argumentów, które są niejasne, dwuznaczne i trudne do zweryfikowania. Prezentowane przez liderów sekty treści bazują na uczuciach i emocjach, a nie na racjonalnym i rozumowym podejściu.

Wypowiedź jednej z uczestniczek: „W środę mieliśmy zajęcia prowadzone w formie webinarów. Polega to na tym, że na lekcji odbył się warsztat online w formie prezentacji multimedialnej na temat zjawiska psychomanipulacji w sektach. Prowadzącym zajęcia był ks. prof. Dariusz Krok. Na początku zapoznał nas z tematem dzisiejszych wykładów, którym były sekty. Przedstawił nam ogólnie, co to są sekty, jak są zakładane, ich strategie manipulacyjne, kto do nich należy, i jakie sekty możemy rozróżnić, przytaczając przy tym różne przykłady. Podczas swoich wypowiedzi mówił językiem prostym i zrozumiałym, tak że nie miałam problemu z żadnym zagadnieniem omawianym przez wykładowcę oraz opowiadał o tym w taki sposób, że po pierwszych zdaniach tak wciągnęłam się w ten temat i nie mogłam się oderwać do końca (słuchałam z zaciekawieniem). Z całego webinarium na pewno wyniosłam dużo informacji na temat sekt. Nie sądziłam, że to jest takie zagrożenie dla ludzi i stwarzają oni takie zagrożenie dla nas. Szkoda tylko, że wykłady te nie mogły się odbyć na żywo w szkole. Bo jednak co na żywo, to na żywo”. Nikola Czapluk

Zjawisko-psychomanipulacji-w-sektach-1