Konferencje organizowane przez Instytut

Konferencja naukowa Świat według Szmajkego

Konferencja naukowa Świat według SzmajkegoW imieniu Komitetu Naukowego zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Świat według Szmajkego”. Konferencja jest planowana w dniach 6 -7 czerwca 2017 roku w Opolu. Gospodarzem konferencji jest Instytut Psychologii Uniwersytetu Opolskiego przy współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematyka konferencji:

• psychologia społeczna i psychologia osobowości
  • psychologia polityczna
  • psychologia sportu
Zobacz więcej:  http://www.psychologia.uni.opole.pl/konferencja

Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Sytuacja osób chorych psychicznie na opolskim rynku pracy – stan obecny i perspektywy poprawy„, organizowana przez Instytut Psychologii oraz Akademickie Centrum Karier UO, odbyła się 16 kwietnia 2012 roku. Celem konferencji była integracja wniosków z badań i doświadczeń naukowców oraz praktyków oraz dyskusja nad rozwiązaniami problemu bezrobocia osób chorych psychicznie w województwie opolskim.

Patronat nad konferencją objęli Jej Magnificencja Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. inż. Krystyna Czaja oraz Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta.

Zobacz więcej:  http://www.integracja.uni.opole.pl/

Jakość życia współczesnego człowieka, wartości cywilizacji zachodniej: możliwości rozwoju i ograniczenia

Konferencja międzynarodowa organizowana przez Instytut Psychologii w dniach 24-25 maja 2007 w ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Inicjatywa Wspólnotowa INTERREG IIIA „Współpraca naukowa w zakresie Psychologii Klinicznej.”

Tematy wiodące konferencji:

1. Nowoczesne technologie – błogosławieństwo czy przekleństwo?
  2. Zdrowie, promocja zdrowego stylu życia.
  3. Człowiek w środowisku pracy.
  4. Współczesne obsesje: otyłość, anoreksja, bulimia.
  5. Społeczeństwo obywatelskie, systemy wsparcia.
  6. Od drobnych kłopotów po klęski żywiołowe – Jak sobie radzić ze stresem?
  7. Ból i cierpienie – czy rzeczywiście uszlachetnia?
  8. Problemy ludzi starszych.
  9. Problematyka grup mniejszościowych.

Solidarność podstawą zmian społecznych, VI Europejska Konferencja Psychologii Społeczności

VI Europejska Konferencja Psychologii Społeczności, 6 – 8 października 2006 roku, organizowana przez:

• Uniwersytet Opolski, Instytut Psychologii
  • Europejskie Stowarzyszenie Psychologii Społeczności (ECPA)
  • Opolski Oddział Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Głównym miejscem konferencji był XVII- wieczny, w pełni odrestaurowany zamek w Kamieniu Śląskim, wybudowany w miejscu narodzin św. Jacka. Kamień Śląski to miejscowość położona około 10 kilometrów na południowy-wschód od Opola.

Zobacz więcej:  http://www.psychologia.uni.opole.pl/community/

Organizowane przed 2005 rokiem

• Społeczno – kulturowa tożsamość płci(2004)
  • Zawód – psycholog – postęp i kontrowersje(2003)
  • Psychologia w działalności prospołecznej (2002)
    • Wytrwałość w pomaganiu
    • Psychologiczne aspekty odbioru reklamy
    • Manipulacje w mediach
    • Rozwiązywanie konfliktów społecznych
    • Kształtowanie postaw przedsiębiorczych
  • Rola psychologa w rozwiązywaniu konfliktów społeczeństw pogranicza kulturowego (2001)
    • O kategoryzacji społecznej
    • The jigsaw-classroom. Technika prowadzenia zajęć dla dorosłych.
    • Wprowadzenie do sztuki negocjacji
    • O wzajemnych stereotypach ślązaków o tożsamości polskiej i tożsamości niemieckiej.
    • Tożsamość etniczna pogranicza społeczno-kulturowego.
    • Negocjacje w konflikcie interpersonalnym